Wycieczka do Muzeum Zamek w Łańcucie oraz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

W dniu 10.10.2023 r. odbyła się wycieczka klasy 1a i 1b z wych. Lidią Woźniak i Joanną Markut do Muzeum Zamek w Łańcucie oraz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Nasi uczniowie zwiedzali jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynącą ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych.  Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji. Zamkowe wnętrza zaliczane są do najpiękniejszych w Polsce. Stajnie posiadają zachowaną oryginalną częścią dla koni wierzchowych oraz Szorownię Galową i Hol, w których ustawiono pojazdy konne należące do Muzealnej Kolekcji Pojazdów. Muzeum w Łańcucie posiada bowiem dwie oddzielne kolekcje pojazdów konnych: historyczną związana z rezydencją po rodzinie Potockich liczącą 55 pojazdów i muzealną, gromadzoną po II wojnie i wciąż otwartą, która liczy dzisiaj blisko 80 pojazdów. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem zwiedzali zamek, wozownię i stajnię słuchając historycznych opowieści. Na zakończenie kupili piękne pamiątki i

udali się na pyszny obiad w restauracji VIS a VIS w Łańcucie.

Drugim punktem wycieczki było Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. W tym pięknym Parku Etnograficznym uczniowie poznali urokliwą wieś z przełomu XIX i XX wieku prezentującą kulturę Lasowiaków. Oglądali zabytki architektury drewnianej: chałupy, stodoły, budynki inwentarskie, spichlerze, wiatraki, kościół, szkołę, młyn wodny oraz pracownię garncarską. Wysłuchali niezwykle interesujących opowieści i ciekawostek dotyczących życia Lasowiaków opowiadanych przez panią przewodnik.

Wycieczkę zorganizowała Joanna Markut w ramach Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”,  z którego zostało sfinansowane 80% kosztów.