Wycieczka klas 3 do Teatru „Maska” w Rzeszowie

2 grudnia 2022 roku uczniowie klas 3a i 3b wraz z wychowawcami panią Danutą Butryn, panią  Joanną Markut oraz panią Agnieszką Popiak  wybrali się na wycieczkę do Teatru „Maska” w Rzeszowie. Uczniowie poznali historię teatru, dowiedzieli się, że został utworzony na bazie Teatru Lalki i Aktora „Kacperek” placówki o wieloletniej tradycji w 1953 roku a także, że narodził się z pasji jego założycielki Pani Izabeli Melińskiej. W 1957 roku „Kacperek” został przeniesiony z Jarosławia do Rzeszowa. Zwiedzając teatr dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat jego funkcjonowania, dowiedziały się, że Teatr „Maska” jest jedynym profesjonalnym teatrem lalek na Podkarpaciu, uczestniczyły również w warsztatach teatralnych prowadzonych przez aktorów, miały możliwość czytania różnych scenariuszy, poznania elementów teatru oraz zapoznania się z pracą aktorów. Kolejnym punktem wizyty w teatrze było zwiedzanie z Dyrektorem teatru sceny dużej i małej oraz możliwość obserwowania próby aktorów przed spektaklem. Z wielkim zaciekawieniem nasi uczniowie zwiedzali również Muzeum Lalek Teatralnych w którym prezentowane są lalki oraz projekty scenograficzne i elementy dekoracji z dawnych spektakli. Powstanie tego Muzeum Lalek dało szansę, aby udostępnić widzom bogate zbiory, przechowywane dotąd w teatralnych magazynach a jednocześnie stało się miejscem w którym realizowana jest edukacja teatralna dzieci i młodzieży.  Przedstawiono dzieciom również Galerię, prezentującą prace dzieci oraz twórczość profesjonalnych artystów, w sposób szczególny otwartą dla debiutujących twórców. Zwiedzanie teatru było bardzo ciekawe i pouczające dla naszych uczniów,  rozbudzając zainteresowanie sztuką teatralną poprzez bezpośredni kontakt z teatrem i aktorami stając się zarazem inspiracją do kolejnej wizyty na styczniowym spektaklu „Alicja w krainie czarów”.