
W dniu 14 marca 2025 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Jastkowicach odbył się Gminny Bajkowy Konkurs Matematyczny. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV z terenu Gminy Pysznica. Uczestnikami byli uczniowie wyłonieni podczas eliminacji wewnątrzszkolnych, które były przeprowadzone w dniu 6 marca 2025 r. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się szesnastu uczniów – po czworo z każdej ze szkół biorących udział w konkursie.
Uczestnicy finału konkursu mieli do rozwiązania 10 zadań otwartych, które sprawdzały ich umiejętności matematyczne, logiczne i analityczne.
Konkurs przebiegł w miłej i przyjaznej atmosferze, wszyscy uczniowie starali się uzyskać jak najlepszy wynik. Dodatkową motywacją i zachętą w pokonywaniu trudności związanych z przygotowaniem do konkursu były dla uczniów niewątpliwie nagrody, jakie mogli uzyskać za najlepsze wyniki.
Laureatami Bajkowego Konkursu Matematycznego zostali następujący uczniowie:
I miejsce – Filip Rostek z PSP w Pysznicy;
II miejsce – Mikołaj Kłodnicki z PSP w Jastkowicach;
III miejsce – Adam Kochan z PSP w Pysznicy.
Komisja konkursowa wyróżniła dodatkowo dwie osoby: Ninę Jarosz (PSP Krzaki) i Mikołaja Mudy (PSP Pysznica) za uzyskanie wysokich wyników.
Konkurs przebiegł w miłej i pozytywnej atmosferze. Po rozstrzygnięciu konkursu naszą szkołę odwiedził Sekretarz Gminy Pysznica Pan Krzysztof Haliniak, który skierował do uczniów serdeczne słowa uznania. Następnie wraz z dyrektorem szkoły Witoldem Stasiakiem wręczył nagrody zakupione z funduszy przekazanych przez Wójta Gminy Pysznica. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki za udział w konkursie oraz pamiątkowe dyplomy. Trzej najlepsi uczniowie zdobyli za swoje osiągnięcia nagrody rzeczowe.
Bajkowy Konkurs Matematyczny stanowi ważny element Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego na rok szkolny 2024/2025. Jego rola jest istotna w zakresie kształtowania myślenia analitycznego oraz pogłębiania umiejętności matematycznych, kształtowania postawy twórczej i promowania zdrowego stylu życia. Najważniejszym celem dydaktycznym konkursu było rozbudzanie zainteresowań matematycznych uczniów, promowanie logicznego, abstrakcyjnego rozumowania, rozwijanie predyspozycji i uzdolnień matematycznych oraz rozwijanie u uczniów umiejętności stosowania metod matematycznych. Organizowanie takich wydarzeń stanowi istotny element w integracji środowiska edukacyjnego z terenu Gminy Pysznica, umożliwia nauczycielom przestrzeń do twórczej pracy z młodzieżą oraz wymiany doświadczeń.