Energetyki (nie)bezpieczne, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Energetyki to złe nawyki!

Szanowni Rodzice i Opiekunowie.

             Od pewnego czasu z niepokojem obserwujemy, że uczniowie naszej szkoły coraz chętniej i w dużych ilościach sięgają po napoje energetyczne. Napoje te są  łatwo dostępne dla dzieci i młodzieży i równie chętnie spożywane zarówno na terenie placówki jak i poza nią. Z troski o naszych podopiecznych wychodzimy do Państwa z prośbą o przyjrzenie się bliżej temu problemowi. Chcielibyśmy przekazać kilka informacji o wpływie tego typu napojów na młody organizm.

            Energetyki (tj. Red Bull, Tiger, Monster, Black i inne) promowane są jako sposób na zwiększenie energii i koncentracji a  zmniejszenie zmęczenia. Największe nieporozumienie na temat napojów energetycznych, to przekonanie, że pobudzają przez cały dzień lub wzmacniają organizm „dodając skrzydeł”. Jest tak, ale na krótki czas!  Energia szybko spada, pojawia się senność i rozbicie.

Co zawierają napoje energetyczne?

Napoje energetyczne mogą zawierać kilka składników, od kofeiny, po ziołowe stymulanty, witaminy i minerały oraz aminokwasy. Nie są one obojętne dla organizmu, szczególnie młodego.

 

  • Cukier i kalorie. Obecnie, jedna puszka zawiera zazwyczaj od 220 do 280 kcal i od 54 do 62 g węglowodanów, z których prawie wszystkie pochodzą z dodanych cukrów (około 14 do 16 łyżeczek cukru). Z tego względu, słodzone napoje energetyczne mogą wpływać na kontrolę masy ciała, a w dalszej kolejności rozwój cukrzycy typu II.
  • Witaminy z grupy B są oczywiście niezbędne dla dobrego zdrowia, ale zbyt duża ich ilość może być szkodliwa. Niektóre napoje energetyczne zawierają niezwykle wysokie poziomy witaminy B3 (niacyny), B6 i B12, które w nadmiarze mogą powodować choroby skóry, problemy żołądkowo-jelitowe, choroby wątroby, niewyraźne widzenie, bóle głowy i uszkodzenia nerwów. Niektóre napoje energetyczne zawierają kilkaset razy większe dawki witamin niż określone jest to w dziennej zalecanej dawce.
  • Kofeina-energetyki zazwyczaj zawierają jej od 17 do 242 mg na porcję. Bezpieczne dawki kofeiny dla młodzieży (w wieku od 12 do 18 lat) – 100 mg dziennie. Pojedyncza porcja wielu napojów energetycznych przekracza tę ilość. Spożycie jej nadmiaru może objawiać się kołataniem serca, bezsennością i nerwowością. Duże ilości kofeiny mogą powodować poważne problemy, takie jak: zaburzenia rytmu serca, wzrost częstości akcji serca i wzrost ciśnienia krwi. Kofeina może również uszkadzać wciąż rozwijający się układ sercowo-naczyniowy i nerwowy u dzieci młodzieży. Nadmierne spożycie napoju energetycznego może zakłócać rytm snu nastolatków i może zwiększać ryzyko podejmowania zachowań niebezpiecznych. Kofeina także odwadnia organizm i mogą pojawiać się po niej reakcje alergiczne!
  • Inne składniki powszechnie stosowane w napojach energetycznych to tauryna, Gingko biloba, żeń-szeń, tyrozyna, imbir, zielona herbata, wapń i beta-alanina w różnych ilościach, które nie są często wymienione na etykiecie żywieniowej. Często wypijając energetyk, spożywa się mieszankę substancji dodatkowych z, których nie zdajemy sobie sprawy.

Zachęcamy do poszukiwania  zdrowych sposobów na dostarczenie energii u dzieci. Jest mnóstwo możliwości!