Druk 3D w naszej szkole

Analizując dynamiczny rozwój nowych technologii. które pojawiają się w otaczającej nas  rzeczywistości możemy śmiało stwierdzić, że druk 3D to droga do przyszłości.
Obecnie druk 3D ma szerokie zastosowanie w wielu branżach, m.in. w medycynie, stomatologii, motoryzacji, produkcji, edukacji i wielu innych. Druk 3D to niewątpliwie przyszłość, to nowe umiejętności i zawody, które powstaną, możliwe, że szybciej, niż się spodziewamy. Druk 3D to również świetna zabawa i możliwość realizacji ciekawych, oryginalnych pomysłów. To także możliwość rozwoju kreatywności oraz kompetencji w obszarze technologii informacyjno-komunikacyjnych.
W ramach programu Laboratoria Przyszłości nasza szkoła zakupiła drukarkę 3D Banach School. Jest to idealny sprzęt do nauki druku 3D, który wykorzystywany będzie przez uczniów do realizacji ich autorskich projektów, przygotowywania pomocy dydaktycznych, modeli, makiet oraz przedmiotów codziennego użytku.
Podczas pierwszych warsztatów z druku 3D, które odbyły się 23 września uczniowie poznali podstawową obsługę drukarki, nauczyli się jak wymieniać filament, jak przeprowadzić kalibrację urządzenia i jak je przygotować do pracy. Zajęcia dotyczyły również podstawowego zakresu obsługi programu Tinkercad, który umożliwia uczniom tworzenie własnych projektów. Nie zabrakło również pierwszych problemów przed którymi stanęli uczniowie, mianowicie odklejanie się wydruku od obszaru roboczego stanowiło nie lada wyzwanie, z którym udało się uporać uczniom podczas warsztatów.
Całe zajęcia z wielkim zaangażowaniem dokumentowały uczennice klasy 6, których pasją jest fotografia. Wykorzystały do tego sprzęt fotograficzny zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
Zajęcia przebiegały w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze, uczniowie z zainteresowaniem śledzili kolejne etapy pracy z drukarką 3D. Już niebawem kolejne warsztaty, na których uczniowie będą dokonywali  samodzielnie wydruków.