„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2016-2020, w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Cel ten realizowany będzie przez finansowe wsparcie modernizacji, budowy lub przebudowy placówek bibliotecznych w mniejszych miejscowościach, oraz bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek publicznych i szkolnych o nowości wydawnicze.

Priorytet 3 – Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych
Celem priorytetu jest wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów przez wspieranie organów prowadzących szkoły podstawowe, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne, a także szkoły, zespoły szkół i szkolne punkty konsultacyjne przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej oraz biblioteki pedagogiczne w podejmowaniu przedsięwzięć w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa.

BIBLIOTEKA SZKOLNA prosi uczniów, nauczycieli i rodziców o zgłaszanie propozycji tytułów książek lub ulubionych serii wydawniczych, które powinny znaleźć się w zbiorach naszej biblioteki. Tytuły swoich ulubionych książek lub autorów należy przesyłać na dziennik elektroniczny do nauczyciela bibliotekarza do końca września 2020 roku.

Regulamin korzystania z biblioteki szkolnej w roku szkolny 2020/2021

  1. W pomieszczeniu biblioteki może znajdować się maksymalnie dwóch czytelników.
  2. Czekając na wejście do biblioteki należy zachowywać bezpieczny dystans społeczny 1,5 m.
  3. Przed wejściem do biblioteki należy zdezynfekować ręce.
  4. Książki oddawane należy umieszczać w pudełku z napisem: KWARANTANNA
  5. Lektury i podręczniki podaje nauczyciel bibliotekarz .
  6. Książki można zamawiać u nauczyciela bibliotekarza poprzez dziennik elektroniczny .
  7. Czytelnicy klas I - III wybierają i wypożyczają książki z przygotowanej wystawki „ To warto przeczytać”.
  8. W bibliotece od września 2020 do odwołania nie będzie funkcjonował „Kącik czytelniczy”.
  9. Uczniowie do odwołania nie będą mogli korzystać z komputerów w bibliotece szkolnej.

W bibliotece szkolnej  zorganizowany został kącik czytelniczy. Wydzielone miejsce i nowe meble sprawiły że czytanie książek cieszy się coraz większą popularnością wśród uczniów naszej szkoły.

Cykl pt. „Ciekawostki z życia książki”

Książka trójwymiarowa

Książkowe wycinanki Tomoki Takedy
Literatura to nie tylko treść, ale również przyjemna dla oka forma. Tomoko Takeda, japońska artystka sztuk wizualnych za pomocą ostrza sprawiła, że klasyczne tytuły z kanonu światowej literatury zyskały bardzo niecodzienne kształty.

Swoiste wycinanki tworzone z książek dla niektórych miłośników literatury wydawać się mogą aktem budzącym sprzeciw, jednak dla Takedy jest to interesująca zabawa artystyczna. „Tworzę książki nie do czytania, lecz do oglądania” – mówi. W jej działaniach nie ma zresztą przypadku, gdyż sposób, w jaki przerabia poszczególne woluminy, nawiązuje do treści danych dzieł. Przykładowo: widoczny na okładce „Małego Księcia” tytułowy bohater, stojący na swojej małej, rodzimej planecie B-612, zyskał trójwymiarową głębię. Z kolei uhonorowane w 1960 roku Nagrodą Hugo „Kwiaty dla Algernona” Daniela Keyesa przypominają kwiatową wycinankę.

http://booklips.pl/galeria/literatura-skrojona-na-trojwymiar-ksiazkowe-wycinanki-tomoki-takedy/

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

nowe zdjęcia

zdjęcia archiwalne

odwiedziło nas:

dzisiaj 58

wczoraj 107

w ciągu tygodnia 165

w ciągu miesiąca 2414

w sumie 164578