Wycieczka do Warszawy
        Na zaproszenie Posła na Sejm RP Pana Rafała Webera, który niedawno odwiedził naszą szkołę, wybraliśmy się na wycieczkę do naszej stolicy. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klasy III gimnazjum i klasy VIII wraz z wychowawcami oraz Dyrektor szkoły.
Głównym organizatorem wyjazdu był Pan Mariusz Szewc.
      5 grudnia 2018 r. o godz. 3 wyruszyliśmy w kilkugodzinną podróż .
Po przybyciu na miejsce pierwsze kroki skierowaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego.  Muzeum to powstało w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu powstania w dawnej elektrowni tramwajowej na Woli.           
    Ekspozycja muzealna została zaprojektowana w sposób niepowtarzalny. Oddziaływuje na zwiedzających obrazem, światłem i dźwiękiem. Słychać odgłos bijącego serca, dźwięk kapiącej wody, pisk hamującego tramwaju i bombardowanie. Jest rok 1944...


      Mottem ekspozycji są słowa Jana Stanisława Jankowskiego "Sobola" Delegata Rządu RP Na Kraj:  "Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać".
    Kiedy przekroczyliśmy próg muzeum,  od razu poczuliśmy atmosferę czasu wojny i okupacji niemieckiej. Chodziliśmy po granitowym bruku wśród murów pokrytych dziurami po pociskach i symbolami Polski Walczącej.  
       W sali Drukarnia obejrzeliśmy maszyny drukarskie z lat 20-tych XX wieku, które były wykorzystywane przez podziemne drukarnie oraz oryginalne egzemplarze prasy i książek wydawanych w Warszawie w czasie konspiracji.
      Wielkie wrażenie zrobił na nas stalowy monument, który przecina wszystkie poziomy ekspozycji.  Na jego ścianach widnieją daty kolejnych dni powstania i ślady po pociskach. Dobiegający z wnętrza monumentu odgłos bijącego serca  symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku.  
      Z ogromnym zainteresowaniem obejrzeliśmy replikę samolotu Liberator B-24J pilotowanego przez kapitana Zbigniewa Szostaka. Model samolotu wykonano w skali 1:1. Wmontowano do niego oryginalne części Liberatora zestrzelonego w okolicach Bochni podczas drogi powrotnej znad walczącej Warszawy.  
        Na kolejny poziom ekspozycji wjechaliśmy windą, na której umieszczona została kolekcja powstańczych opasek, zakładanych na rękę w pierwszym dniu powstania. Jest wśród nich, oznaczona numerem jeden, opaska dowódcy Powstania Warszawskiego  gen. Antoniego Chruściela "Montera".
       Przejście przez wąski i ciemny kanał to kolejne niezapomniane przeżycie.
Przez chwilę poczuliśmy się jak powstańcy, którzy  taką drogą ewakuowali się z płonącego miasta.
    Na koniec zwiedziliśmy Miejsce Pamięci - jedno z bardziej charakterystycznych miejsc w muzeum. Ekspozycja ta zbudowana jest z wysokich metalowych ścian z poszarpanymi wierzchami, które symbolizują zniszczoną przez Niemców Warszawę. Na  ścianach znajdują się  fotografie  żołnierzy Armii Krajowej. W umieszczonych w podłodze symbolicznych grobach zobaczyliśmy  pamiątki po walczących  powstańcach.
   Wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego dostarczyła nam wiele niezapomnianych wrażeń. Niektórzy z nas postanowili tutaj wrócić. Była to prawdziwa, żywa lekcja historii, która pozostanie w naszej pamięci na długo.
    Kolejnym etapem naszej wyprawy był Sejm.
Po przejściu rutynowej kontroli przewodnik powitał nas w miejscu, gdzie zapadają najważniejsze decyzje dotyczące naszego państwa. Zaprezentował  nam makietę Sejmu i Senatu. Następnie spotkaliśmy się z posłem Panem Rafałem Weberem, który cały czas  towarzyszył nam podczas pobytu w Sejmie i wyjaśniał, na czym polega praca posła. W sali plenarnej mogliśmy zobaczyć na żywo obrady Sejmu, gdzie zostaliśmy powitani przez Marszałka Sejmu. Bardzo ciekawym miejscem  są parlamentarne korytarze  i schody. To tu dziennikarze czekają na polityków, aby zrobić z nimi wywiad.
       Z zainteresowaniem obejrzeliśmy tablicę upamiętniającą polityków, którzy zginęli podczas katastrofy lotniczej 10  kwietnia 2010 roku.  Umieszczono tam polską flagę, która  była na pokładzie samolotu w dniu tej wielkiej tragedii narodowej.
        Następnie pan poseł zaprosił nas na obiad do restauracji sejmowej.
Wizyta w Sejmie była też okazją do spotkania wielu znanych osób ze świata polityki.
        Po obiedzie pożegnaliśmy się z  posłem Panem Weberem, dziękując mu za zaproszenie do Sejmu, za miłe przyjęcie oraz za pokrycie większej części kosztów wycieczki.
            Po wizycie w Sejmie udaliśmy się na Stare Miasto.  Spacerując Krakowskim Przedmieściem, udaliśmy się na Plac Piłsudskiego, aby zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza,  pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz niedawno odsłonięty pomnik Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
    Ostatnim punktem programu wycieczki było zwiedzenie  Muzeum Sportu i Turystyki.
Budynek muzeum  nawiązuje do symboliki  olimpijskiej.   Ma kształt  elipsy, a szyb windowy przypomina znicz olimpijski.   Imponujące jest zadaszenie muzeum  nawiązujące   do architektury stadionów. Na frontonie umieszczono motyw olimpijskich kół.
      W muzeum  zwiedziliśmy między innymi  ekspozycję "Dzieje sportu polskiego i olimpizmu" ukazującą dzieje sportu od antycznej Grecji poprzez narodziny nowożytnych Igrzysk Olimpijskich  oraz początki sportu w Polsce do współczesności.
       Następnie podziwialiśmy wystawy poświęcone różnym dyscyplinom sportowym. Na każdej z nich zaprezentowano, jak na przestrzeni lat zmieniała się dana dyscyplina, jak unowocześniano i usprawniano sprzęt, jak zmieniały się stroje sportowców. Umieszczono także medale i odznaczenia zdobyte przez  polską reprezentację w danej dyscyplinie.  Widzieliśmy kombinezon i narty Adama Małysza, liczne medale zdobyte przez Roberta Korzeniowskiego czy Otylię Jędrzejczak.   
      Podziwialiśmy też kolekcję pochodni służących do przekazywania ognia olimpijskiego, który wędruje z Grecji  do kraju organizującego   Olimpiadę.
      Patrząc na ścianę chwały, na której  widnieją symboliczne medale zdobyte przez reprezentantów Polski na Zimowych i Letnich Igrzyskach Olimpijskich, byliśmy dumni, że nasza Ojczyzna miała tak wielu wybitnych sportowców.
     Zapadł zmrok,  kiedy  opuszczaliśmy Warszawę. Miasto żegnało nas świątecznymi iluminacjami. To był naprawdę dzień pełen wrażeń.

nowe zdjęcia

zdjęcia archiwalne

odwiedziło nas:

dzisiaj 49

wczoraj 59

w ciągu tygodnia 108

w ciągu miesiąca 995

w sumie 111104