Nic nie zapowiadało, że dzień 5 października 2016 roku dla nas, uczniów klasy piątej i szóstej, będzie można zaliczyć do udanych. Od rana padał deszcz, wiał przejmujący, zimny wiatr, a niebo zasnuły czarne chmury.

Tego właśnie dnia wybraliśmy się do stolicy Podkarpacia. Podróż autokarem nie trwała długo. O godzinie 9.30 stanęliśmy przed okazałym budynkiem Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Po wejściu do rozświetlonego pięknymi żyrandolami holu skierowaliśmy swe kroki do szatni, aby zostawić wierzchnią odzież i plecaki. Następnie udaliśmy się do sali widowiskowej. A tam czekała na nas prawdziwa uczta duchowa. Wspaniała gra aktorów, feeria barw na scenie, olśniewające swym przepychem stroje oraz taniec i muzyka przeniosły nas w świat Jacka i Placka – bohaterów sztuki opartej na książce Kornela Makuszyńskiego „ O dwóch takich , co ukradli księżyc”.

Spektakl nas oczarował. Aktorów nagrodziliśmy gromkimi brawami. Niespodziewanie poproszono nas na scenę – tylko nas spośród całej widowni! Wspólnie ze wszystkimi aktorami zrobiliśmy sobie zdjęcie. W świetle reflektorów i w atmosferze niezwykłości czuliśmy się naprawdę wspaniale, by nie rzec bosko.

Ale to jeszcze nie koniec niespodzianek. Dzięki organizatorom naszego spotkania z teatrem wzięliśmy udział w warsztatach  zorganizowanych przez Akademię Aktorską „Artysta”. Prawie dwugodzinne zajęcia z aktorem Kornelem Pieńko pozwoliły nam na sprawdzenie swoich możliwości aktorskich. Nie było tak łatwo. Praca aktora wymaga wiele wysiłku i poświęcenia. Ile tekstu do wyuczenia się na pamięć! Odgrywanie roli na scenie teatru to efekt końcowy tej pracy.

A kiedy kurtyna opadła, pogasły wszystkie światła, a widzowie opuścili widownię, pokazano nam teatr od kulis. Zwiedziliśmy miejsca, do których widzowie nie mają zazwyczaj wstępu. Dowiedzieliśmy się, kto to jest sufler i inspicjent, jak stworzyć na scenie efekty świetlne. Odwiedziliśmy też pracownie krawieckie i garderoby aktorów.

W foyer (miejsce, gdzie się gromadzą widzowie podczas antraktu) udostępniono nam kostiumy teatralne, żebyśmy mogli stać się choć przez chwilę aktorami i zrobić sobie zdjęcia. Wszyscy poczuli prawdziwą magie teatru.

A na dworze szaro, ponuro i leje deszcz. Czas wracać do domu. Może jeszcze tu wrócimy?

Dziękujemy naszym nauczycielom: Barbarze Krudys, Katarzynie Łokaj, Agnieszce Drabik i Elżbiecie Mazur za zorganizowanie wyjazdu do teatru. Niezapomniane wrażenia z pobytu w teatrze pozostaną na długo w naszej pamięci.

nowe zdjęcia

zdjęcia archiwalne

odwiedziło nas:

dzisiaj 41

wczoraj 38

w ciągu tygodnia 160

w ciągu miesiąca 225

w sumie 158175